Krzysztof Diks

Wstęp

W roku szkolnym 1999/2000 odbyła się VII Olimpiada Informatyczna. Komitet Główny Olimpiady, w tej corocznej publikacji, przekazuje Czytelnikom oficjalne sprawozdanie z przebiegu Olimpiady, treści zadań z poszczególnych etapów wraz z rozwiązaniami autorskimi, dyskietkę zawierającą wzorcowe programy oraz testy, które posłużyły do sprawdzania rozwiązań zawodników. W prezentowanej książeczce można znaleźć także Regulamin Olimpiady Informatycznej oraz Zasady Organizacji Zawodów w roku szkolnym 1999/2000. Przedstawiamy też krótkie sprawozdanie z XI Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, która odbyła się w październiku 1999 r. w miejscowości Antayla-Belek, w Turcji. Wzięli w niej udział zwycięzcy VI Olimpiady Informatycznej. Dla pełności obrazu załączamy treści zadań z tej olimpiady.

Olimpiada Informatyczna jest olimpiadą, której uczestnicy muszą się wykazać wieloma umiejętnościami informatycznymi. Rozwiązanie zadania olimpijskiego polega na wyłuskaniu i wyspecyfikowaniu rzeczywistego problemu algorytmicznego ukrytego w treści zadania, dyskusji możliwych rozwiązań (algorytmów) i wyborze tego najwłaściwszego, dobraniu odpowiednich struktur danych, zaprogramowaniu rozwiązania w wybranym języku programowania oraz dokładnym przetestowaniu otrzymanego programu. Etapy rozwiązywania zadania olimpijskiego są rzeczywistymi etapami rozwiązywania problemów, na jakie napotyka w swojej pracy każdy informatyk.

Zadania olimijskie nie są łatwe, ale myślę, że są ciekawe, pouczające i przynoszą wiele satysfakcji wszystkim, którzy próbują się z nimi zmierzyć. Chciałbym w tym miejscu podziękować autorom zadań za ich pomysłowość i aktywność w pracy nad zadaniami, oraz za przygotowanie omówień rozwiązań zawartych w tej książeczce. Mam nadzieję, że będą one przydatne wszystkim, którzy przygotowywać się będą do udziału w kolejnych olimpiadach.

Każde zadanie jest opracowywane przez jurorów. Biorą oni na siebie dużą odpowiedzialność, ponieważ to ich rozwiązania są bezpośrednio konfrontowane z rozwiązaniami zawodników. Dlatego bardzo gorąco dziękuję wszystkim jurorom za ich solidność, profesjonalizm i czas poświęcony na przygotowanie wzorcowych rozwiązań. Wyniki ich pracy można znaleźć na załączonej dyskietce.

Tak duża impreza, jak Olimpiada Informatyczna, nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania bardzo wielu ludzi, którzy pomagali w organizacji zawodów. Wszystkim im tą drogą składam gorące podziękowania.

Olimpiada Informatyczna ma wielu przyjaciół, którzy wspomagali i uświetniali organizację zawodów. Należą do nich: współorganizator zawodów - firma PROKOM Software SA; firma COMBIDATA Poland Sp. z o.o., która współuczestniczyła w organizacji zawodów II stopnia i była współorganizatorem finałów; uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, fundatorzy nagród i upominków: Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej, PWN-Wydawnictwo Naukowe, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, oraz IDG Poland. Wszystkim składam gorące podziękowania.

Krzysztof Diks

Autorzy i redaktorzy niniejszej pozycji starali się zadbać o to, by do rąk Czytelnika trafiła książka wolna od wad i błędów. Wszyscy, którym pisanie i uruchamianie programów komputerowych nie jest obce, wiedzą, jak trudnym jest takie zadanie. Przepraszając z góry za usterki niniejszej edycji, prosimy P.T. Czytelników o informacje o dostrzeżonych błędach. Pozwoli to nam uniknąć ich w przyszłości.

Książkę tę, i jej poprzedniczki dotyczące zawodów II, III, IV, V i VI Olimpiady, można zakupić:

Niestety, nakład publikacji o pierwszej Olimpiadzie jest już wyczerpany.