• Polska drużyna na pierwszym miejscu ex aequo z Chinami na IOI 2008. Marcin Kościelnicki trzeci
    2008-08-20 Jakub Radoszewski
    Kategorie:
    • Osiągnięcia 2007/2008

W zawodach XX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, które odbyły się w tym roku w Kairze polska drużyna zdobyła pierwsze miejsce wraz z Chinami po 3 złote i 1 srebrnym medalu, kolejne miejsca: Rosja i USA po 2 złote i 2 srebrne medale, miejsce 5 i 6 podzieliły Tajwan i Tajlandia (2,1,1).

Indywidualnie trzecie miejsce na świecie zdobył Marcin Kościelnicki, tegoroczny absolwent I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W Polsce taką rolę odgrywa Olimpiada Informatyczna organizowana pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej i współorganizowana przez Asseco Poland SA. Co roku w krajowych eliminacjach na całym świecie bierze udział około 50 tysięcy młodych informatyków. W światowych finałach w tym roku startowało 292 zawodników z 74 krajów świata. W zawodach przyznano 24 złote medale, 47 srebrnych i 70 brązowych.

Wszyscy pozostali nasi reprezentanci również zdobyli medale. Medale złote zdobyli Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (14. miejsce) i Jarek Błasiok, który ukończył drugą klasę VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach (18. m.). Srebrny medal zdobył Maciek Klimek absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim. Srebrne medale zdobyli także, reprezentując gościnnie Wielką Brytanię, Mirosław Michalski i Wiktor Jakubiuk, przebywający na wymianie szkolnej w Dulwich College.

Tegoroczne wyniki są równie świetne jak zeszłoroczne. Co prawda w zeszłym roku mieliśmy, podobnie jak w 2006, mistrza olimpijskiego Tomka Kulczyńskiego, tegorocznego opiekuna reprezentacji na IOI, ale drużynowo byliśmy dopiero na siódmym miejscu. Sukcesy naszych olimpijczyków-licealistów są nie mniejsze niż osiągnięcia studentów: zwycięstwa drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w latach 2003 i 2007, czy pierwsze miejsce w rankingu uczelni, które zajmuje Uniwersytet Warszawski w największym, prestiżowym, światowym konkursie algorytmiczno-programistycznym TOPCODER; w tym konkursie Polska jest druga w klasyfikacji państw.

Nie ma wątpliwości, młoda Polska informatyka jest na najwyższym światowym poziomie. Informatyka jest specjalnością młodych Polaków.

Zadania z zawodów IOI 2008 można rozwiązywać w serwisie MAIN.